30-річний майор поліції працює старшим викладачем циклу вибухотехнічної підготовки в академії уже кілька років. До того він служив у відповідних підрозділах поліції Житомирщини.
Анатолій Романюк обрав для себе вкрай небезпечний фах. Спеціальність правознавця і ступінь магістра судової експертизи здобув у Національній академії внутрішніх справ. Саме там, будучи лаборантом на катедрі піротехніки, він зацікавився вибухотехнічною справою. З 2017-го після року служби криміналістом у Житомирському відділі поліції він таки опинився у вибухотехнічному підрозділі ГУНП в Житомирській області. У 2021-му у складі зведеного загону поліцейських-вибухотехніків НПУ розміновував східні території країни – міста Щастя та Станицю Луганську.
Широкомасштабний напад рф на Україну застав Антолія Романюка уже в академії поліції. Тут він з 2021 року викладає саперну справу на циклі вибухотехнічної підготовки.
– Немає великої різниці між сапером і викладачем. Обидва, по суті, працюють на один результат – зберегти життя. Лише у викладача більший ступінь відповідальності перед іншими. Але нинішні реалії доводять, що кожен сапер сьогодні має унікальний досвід. Тому з цього ракурсу працювати легко. Складно стає у тих випадках, коли дізнаєшся про поранення чи загибель тих, з ким нещодавно обговорював якісь моменти чи навіть більше – долучався до бойових авдань. Бо ж відомо: у саперів немає права на помилку, - коментує Анатолій Романюк.
Свій воєнний досвід розмінування старший викладач академії здобував уже у квітні 2022-го у відрядженні на Київщину. Після виходу ворожих військ з Гостомеля, Ірпеня, Бородянки та Бучі.
– Вражали масштаби руйнувань, нескінченність роботи для вибухотехніків і кількість небезпечних боєприпасів після розмінування певної ділянки. Причому, половина з них були малознайомих зразків. Боєприпаси, які ми мали знешкоджувати, знаходили застряглими у стовбурах дерев, на висоті, покинутими у безладі в людських обійстях після виходу окупантів тощо. Їх була величезна кількість, - розповідає майор поліції.
При такій напруженій і небезпечній роботі у нагоді ставав досвід колег з інших регіонів і старших наставників.
Зараз у Житомирській академії поліції навчають правоохоронців-саперів з усієї України. Фахівці і початківці опановують саперну справу з розмінування територій. Заклад має потужну навчальну базу, а за підтримки Націполіції України та міжнародних партнерів тут проходили навчання вибухотехніків роботі з механізованою та роботизованою технікою для розмінування територій.
– Ми всі розуміємо, що для відновлення безпечного простору в Україні уже знадобиться не одне десятиліття. Наші колеги і зараз докладають усіх можливих зусиль і застосовують цінні знання і навчики, ризикують здоров’ям і життям, щоб прибрати територію України від вибухового непотребу, - підсумовує Анатолій Романюк.
У День чергової річниці вибухотехнічного підрозділу Нацполіції України висловлюємо щиру вдячність усім саперам України. Світла пам'ять загиблим героям! А всім, хто продовжує виконувати надважливі завдання, щиро бажаємо витримки, сил і стовідсоткових повернень додому, де чекають рідні!
Житомирська академія поліції